+ BLOG

W poszukiwaniu Frontend Developera

zjedź niżej
W poszukiwaniu Frontend Developera

Zapotrzebowanie na Specjalistów z branży IT od zawsze było bardzo duże i nawet obecna sytuacja związana z pandemią tego nie zmieniła. Na przestrzeni ostatnich 10 lat mogliśmy zaobserwować, jak bardzo zaczął się zmieniać wygląd używanych przez nas aplikacji. Twórcy zaczęli wychodzić poza schematy, gdzie nie tylko jakość i funkcjonalność aplikacji miały znaczenie, ale również to, jak będą się one prezentować. Obszar Frontendu stawał się coraz bardziej popularny. Obecnie zapotrzebowanie na specjalistów Frontend jest o wiele większe niż w tamtym okresie, co widać w stale rosnącej liczbie ofert pracy. Równolegle z liczbą ofert zatrudnienia pojawia się coraz więcej potencjalnych kandydatów. Liczby oczywiście cieszą, ale wyzwaniem jest znalezienie tego idealnego specjalisty, który spełni oczekiwania projektu i dobrze się w nim odnajdzie.

 

W rozmowie z Martyną Maziarską, IT Recruitment Consultant w Diverse CG, pytamy o rekrutację Frontend Developerów oraz m.in. o to, o czym warto pamiętać podczas poszukiwań, aby nie były one skazane na porażkę.

 

 

DCG: Skoro na rynku pracy przybyło specjalistów, dlaczego tak trudno jest znaleźć dobrego Frontend Developera?

 

Martyna Maziarska: Zacznijmy od wyjaśnienia, co to znaczy dobry Frontend Developer. Tutaj pozwolę sobie przytoczyć słowa Piotra Dąbrowskiego, z którym ostatnio mieliśmy okazję porozmawiać podczas naszych cyklicznych spotkań „Kawa z technologią”. Dobry Frontend Developer to (...) taki, który sam jest w stanie zaprojektować coś, co nie razi w oczy oraz potrafi wpasować się w istniejący wygląd aplikacji. Do tego kod takiej osoby powinien być przemyślany, wydajny i otestowany (…) Taka osoba powinna znać przynajmniej podstawy tego, jak wyglądają kwestie związane z bezpieczeństwem aplikacji internetowych. Idealnie byłoby także, gdyby potrafiła tworzyć kod, który będzie też używany przez osoby niepełnosprawne (...). Analizując powyższą wypowiedź, można stwierdzić, że znalezienie dobrego Frontend’owca stanowi nie lada wyzwanie.

 

DCG: Czy tak rzeczywiście jest?

 

MM: Szczerze mówiąc nie jest to najprostsze. Przyglądając się najnowszemu raportowi o polskiej społeczności programistów autorstwa Bulldogjob, już po samej liczbie respondentów widać, że Frontend Developerzy stanowili niewielką grupę - bo zaledwie 14% badanych. To naprawdę daje do myślenia, czy problem ze znalezieniem na polskim rynku dobrych Frontend’owców związany jest z niewielką liczbą doświadczonych specjalistów, czy może jednak stawiane wobec nich oczekiwania są rzeczywiście za wysokie. 

 

Wiedząc już, co rozumiemy przez określenie „dobry Frontend Developer”, przejdźmy do tego, co jest ważne podczas poszukiwań takiego kandydata.

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejsze jest przede wszystkim dobre zrozumienie profilu poszukiwanej osoby oraz postawionych wobec niej oczekiwań. Przed poszukiwaniami musimy być przygotowani, dlatego na pewno istotne będzie zebranie kompletu informacji na temat projektu, do którego poszukujemy specjalisty. Ważne jest także posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu technologii, które będą używane w projekcie. Nie wolno także zapominać o znajomości trendów w tej dziedzinie, nowych narzędzi i frameworków oraz tego, czym się od siebie różnią. To absolutny i dosyć typowy „must-have” każdego Rekrutera. Tak przygotowani na pewno unikniemy wpadek i będziemy wiedzieli, że AngularJS różni się od Angulara, a JavaScript to nie to samo co Java. Warto o tym pamiętać, aby już na początku rozmowy nie zaprzepaścić szansy na znalezienie być może idealnego kandydata.

 

DCG: Porozmawiajmy o technologiach…

 

MM: Moje obserwacje z prowadzonych projektów rekrutacyjnych pokrywają się z danymi publikowanymi w raportach o rynku IT. Głównym językiem programowania w pracy Frontendu jest JavaScript natomiast po piętach depcze mu TypeScript. W kategorii najpopularniejszych frameworków/bibliotek górują React, Angular i VueJS. To właśnie z takimi technologiami obecnie chcą pracować Frontend Developerzy.

 

DCG: A czy jakieś kompetencje miękkie są szczególnie istotne w pracy Frontend Developera?

 

MM: Według mnie ważnymi kompetencjami u Frontend Developera są umiejętności komunikacyjne oraz pracy w zespole, które sprzyjają efektywnej pracy z teamem i klientem. Istotne jest również dobre zarządzanie czasem i co za tym idzie umiejętne wykorzystanie go na realizację konkretnych etapów projektu.

 

DCG: Najważniejsza rada dla młodych rekruterów to…

 

MM: Zanim zaczniecie poszukiwania idealnego Frontend Developera to odpowiednio się do tego przygotujcie. Bądźcie też konsekwentni w działaniu i pomimo pojawiających przeszkód nie poddawajcie się, bo wytrwałość to klucz do sukcesu.

TECHNOLOGIE, HR
Zobacz również

Dane spółki: DCG Sp. z o.o., ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa                                                     

REGON: 141316780

NIP: 5222877930

KRS: 0001067305

Obserwuj nas:
UE