+ BLOG

System Windows - 5 przyczyn, dla których nie możemy bez niego żyć

zjedź niżej
System Windows - 5 przyczyn, dla których nie możemy bez niego żyć

Co wydarzyło się 24 sierpnia? Na przykład właśnie w tym dniu w 79 roku naszej ery wybuch Wezuwiusza doszczętnie zniszczył Pompeje. W 1853 roku amerykański kucharz George Crum przypadkowo wynalazł chipsy ziemniaczane. W 1880 r. w Ratyniu w Wielkopolsce spadł meteoryt. Ale to nie wszystko - 24 sierpnia 1995 roku na rynek wszedł Windows 95. I odtąd już nic nie było takie same jak wcześniej.

 


Gamechanger

Dziś, 24 sierpnia, w kolejną rocznicę wypuszczenia na rynek Windows 95, oficjalnie obchodzimy Dzień Windows. Tak naprawdę jednak historia systemów Microsoftu rozpoczęła się dekadę wcześniej, w 1985 roku, gdy na rynek trafiła pierwsza wersja oznaczona numerkiem 1.0. Ale to Windows 95 całkowicie zmienił rynek komputerów osobistych. Był to pierwszy system operacyjny Microsoftu, który nie był po prostu nakładką na MS DOS (czyli system w środowisku tekstowym). Dzięki niemu komputer uruchamiał się od razu w trybie graficznym i pozwalał na pracę wielozadaniową, w kilku programach jednocześnie. Do dziś korzystamy z wprowadzonych wtedy rozwiązań: przycisku START (skróconego obecnie do logo Windows), paska zadań oraz ikony „Mój komputer”. Z perspektywy lat można już ocenić rozmiar sukcesu tamtych koncepcji - np. w drugiej połowie 2012 systemy z rodziny Microsoft Windows były zainstalowane na 83,37% komputerów na świecie. Dane dla Polski wskazują poziom 95,34% w analogicznym okresie. Konkurencja? Niewielka: stanowiły ją systemy linuxowe (np. Ubuntu) oraz MacOS (na komputery Apple). Ze wszystkich dostępnych systemów Windows był jednak zawsze najbardziej demokratyczny, prosty w instalacji i łatwy do nauczenia. Z tego samego powodu w czasach, kiedy nie egzekwowano jeszcze surowo prawa autorskiego, był to jeden z produktów IT, które najczęściej padały ofiarą piractwa.

 

Kocha, nie kocha...

Przez całe lata wokół systemów Windows wytworzyła się ogromna społeczność użytkowników oraz drugie tyle... hejterów. Należy przyznać, że surowe oceny bywały niekiedy dość uzasadnione - zapewne wszyscy znamy słynny "niebieski ekran", oficjalnie zwany "błędem zatrzymania". To zaledwie jeden z wielu - ale najbardziej memiczny - przykład problemów z Windows. Zresztą nie wszystkie systemy Microsoftu były jednakowo udane - panuje nawet obiegowa opinia, że dobry jest zaledwie co drugi. Kto pamięta jeszcze system Windows Millenium Edition (ME), nietrafioną kontynuację lubianego Windows 98? Wersja Millenium była tak niedopracowana, że np. nie działała tam podstawowa kombinacja ctrl-c ctrl-v.
Wróćmy jednak do 2021 roku - aktualnie obowiązującą wersją Windows jest 10.21.H1. Zaawansowane są też prace nad Windows 11. Nie ma wątpliwości co do tego, że i obecny, i przyszłe systemy już w dniu premiery staną się rynkowymi standardami. Microsoft zawdzięcza to nie tylko długiej historii swojego produktu (obfitującej, jak już wspomniałam, również w błędy, przekuwane potem na sukces). Ważną przyczyną powodzenia jest również znakomity marketing i wypracowane przez lata umowy z producentami sprzętu komputerowego - gdy kupujesz laptopa w sklepie, w 99% przypadków nowy Windows będzie tam już po prostu zainstalowany. Włączasz komputer - i od razu na nim pracujesz, bez mozolnej nauki nowego systemu, bez zastanawiania się, jaka niespodzianka cię czeka.

 

Dzień Windowsa


Dlaczego jeszcze lubimy Windows?

✅ System oferuje przyjazny interfejs i standardy niezmienne od lat - to kwestia nie tylko wypracowanego przez lata podejścia do użyteczności, ale też naszych przyzwyczajeń. W tym systemie działamy intuicyjnie – kompetencje nabyte 10 czy 15 lat temu z wysokim prawdopodobieństwem zadziałają także dziś.
✅ Windows oferuje niezwykłą kompatybilność ze wszystkimi systemami (także zgodność z poprzednimi wersjami samego Windowsa) i ogromną bazę dostępnego oprogramowania. Na Windowsa jest po prostu wszystko, a sterowniki do dowolnego sprzętu zadziałają gładko.
✅ Szerokie wsparcie do gier komputerowych – niewiele jest takich, które nie zadziałają pod Windows. Problemy zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko - dzięki temu nasz komputer, o ile ma odpowiednio dobrą kartę graficzną, stanie się domowym centrum rozrywki.
✅ Ekosystem Windows jest wyposażony w wysokiej jakości narzędzia dla administratorów sieci korporacyjnych, ułatwiających zarządzanie dużą liczbą stacji roboczych.
✅ Programiści z pewnością docenią dużą otwartość Microsoftu i systemów Windows na współpracę ze środowiskami Open Source. Efektem może być możliwość uruchomienia Linuxa jako subsystemu Windows. Dzięki temu można łatwiej używać linuxowych narzędzi, do których programiści często są przyzwyczajeni – można tam np. testować skrypty bashowe.


DCG + Microsoft

Warto wspomnieć, że DCG blisko współpracuje z Microsoftem i korzysta z najlepszych rozwiązań, wypracowanych przez informatycznego giganta z Redmond. Od 2018 roku dumnie nosimy tytuł Partnera Microsoftu ze złotymi kompetencjami. Wszyscy nasi pracownicy i współpracownicy na co dzień pracują z rozszerzonym pakietem Office 365, co wpływa na codzienny komfort – zarówno w biurze, jak i podczas home office. I to nie tylko w Dniu Windows.

 

A gdyby tu był Windows w przyszłości…

Nawiązanie do „Misia” Stanisława Barei jest celowe – czy zastanawialiście się, jak popularny system operacyjny będzie wyglądał za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat? Jakie elementy przetrwają, a jakie będą zbędne, biorąc pod uwagę obecny rozwój technologii opartych o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe? Może okna na ekranie, w które dziś klikamy, za X lat zostaną zastąpione prawdziwymi okienkami, otwierającymi się w wybranej przestrzeni jako obiekty 3D? A może jeszcze czymś innym? Puśćcie wodze fantazji i napiszcie nam, jak sobie to wyobrażacie. Jedno jest pewne: wersja Windows 2077 będzie funkcjonować w zupełnie innej rzeczywistości – a DCG chce dotrzymać wam towarzystwa w drodze do niej.

 

 Magda Niedzwiecka-Pruszkowska-Niedzwiecka  - Digital Content Manager w DCG Magda Niedźwiecka – Pruszkowska - Digital Content Manager w DCG, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów z komunikacji technicznej na prywatnej uczelni Vistula. Po godzinach działa społecznie na rzecz aktywizacji kobiet w branży IT – koordynuje akcję girls.js.
Dzień Windowsa
Zobacz również

Dane spółki: Diverse CG Sp. z o.o. Sp.k., ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa                                                     

REGON: 141316780

NIP: 5222877930

KRS: 0000733458

Obserwuj nas: