Od znanych frameworków oraz metodyk zarządzania różni się tym, że nie jest ani frameworkiem ani metodyką. O to, czym w takim układzie jest management 3.0 i na czym polega jego fenomen zapytaliśmy Marcina Ziółka – Agile Coach’a, Scrum Master’a, Licencjonowanego Trenera Management 3.0, przedsiębiorcę – w trzech krótkich pytaniach.
DCG: Czym tak naprawdę jest Management 3.0?
Marcin Ziółek: Jak możemy przeczytać w nagłówku, Management 3.0 nie jest ani frameworkiem ani metodyką – określiłbym go bardziej jako sposób myślenia (mindset) nieodzownie połączony ze zbiorem praktyk, gier i narzędzi.
DCG: Czy jest przyszłością w zarządzaniu?
MZ: Wierzę, że tak, odkąd pierwszy raz miałem styczność z tą koncepcją, a był to rok 2010, nadal widzę w jej wartość.
Nie ulega wątpliwości, że w dobie pandemii musieliśmy bardzo szybko nauczyć się nowego rodzaju pracy, nie chodzi mi tylko o tryb zadaniowy, ale przede wszystkim efektywnej komunikacji na odległość, przez ekrany komputerów. Jak natomiast w takim środowisku zadbać o motywację współpracowników? Jak bliżej poznać współpracowników, którzy w czasie pandemii dołączyli do zespołu czy organizacji? Management 3.0 daje odpowiedzi na te pytania w postaci praktyk gotowych, dobrze opisanych i gotowych do zastosowania.
DCG: Gdybyś miał w dużym skrócie opisać fenomen Management 3.0, to na czym on polega twoim zdaniem?
MZ: Dla mnie Management 3.0 to konkretne praktyki, z którymi mogę się zapoznać, czy to na szkoleniu, czy czytając o nich w książce lub internecie, zastosować je w środowisku swojej pracy lub nawet w domu. Przedstawienie większości praktyk nie zajmie więcej niż kilkanaście minut. Przykładowo omówienie kart Moving Motivators trwa około kwadransa, wykonanie ćwiczenia to kolejne kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Wspomniane powyżej ćwiczenie Moving Motivators opiera się na dziesięciu motywatorach, które Jurgen Appelo wyprowadził z prac Daniela Pinka, Stevena Reissa i badań Edwarda Deciego i Richarda Ryana. Zastosowanie praktyki natomiast daje ogromne korzyści – w perspektywie samoświadomości, lepszego poznania współpracowników lub na linii przełożony – pracownik – w zależności od tego, w jakim obszarze go wykonamy. Łatwość przedstawienia danego narzędzia i zastosowanie go, także w formie online, jest dla mnie tym fenomenem, za który cenię Management 3.0. Oczywiście, narzędzia opierają się na ponadczasowych zasadach, czerpią z innych narzędzi, frameworków czy badań – są taką mieszanką opartą na wielu źródłach, przygotowaną do przyswojenia w przystępny sposób.
DCG: Dzięki za odpowiedzi i do usłyszenia niebawem w kolejnej rozmowie o Management 3.0.
MZ: Do usłyszenia!
______________________________
Marcin Ziółek - certyfikowany Scrum Master i Product Owner oraz licencjonowany trener Management 3.0, od 13 lat związany z branżą IT.