Odnalezienie się w nowym środowisku pracy nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w branży IT. Obawiasz się zbyt małej wiedzy technologicznej? Zastanawiasz, czy będziesz potrafić sprawnie poruszać się w świecie doświadczonych rekruterów i czy będziesz mieć do dyspozycji osobę, która mogłaby Cię wesprzeć? Oto wskazówki na dobry start w nowej roli, które pomogą Ci podjąć wyzwanie rozwoju Twojej kariery w branży IT.
1: Szkolenia i niezbędne narzędzia
Na myśl o pierwszym projekcie, który musisz zrealizować, Twoje włosy jeżą się na głowie. Wyróżnia Cię wprawdzie komunikatywność, pewność siebie, mocny angielski oraz umiejętność pracy z ludźmi – słowem wszystko to, co z pewnością jest mocnym fundamentem pracy w charakterze rekrutera. Twoje wątpliwości budzi jednak fakt, że nigdy wcześniej nie słyszałeś/łaś o wielu rolach technicznych. Nie jesteś też po studiach technicznych i tak naprawdę dopiero zaczynasz rozumieć, czym różni się backend od frontendu. W Twojej głowie pojawia się pytanie, skąd czerpać wiedzę i jak zastosować ją w praktyce.
Najprostszym i sugerowanym rozwiązaniem, które warto rozważyć jest rozpoczęcie uzupełniania wiedzy poprzez czytanie branżowych artykułów i przejrzenie kursów zawierających podstawy. Z kolei w znalezieniu perełek na rynku pracy pomogą Ci warsztaty z zaawansowanych technik wyszukiwania kandydatów. Pamiętaj, że ludzie lubią dzielić się wiedzą i w sieci znajdziesz naprawdę sporo wartościowych i bezpłatnych materiałów.
2: Opieka team leadera
Codzienność młodszego rekrutera wygląda czasem, jak spacer po linie. Bez właściwego pokierowania łatwo o utratę równowagi. Nie tylko predyspozycje osobowościowe, kompetencje czy wiedza techniczna sprawiają, że jesteś dobrym rekruterem w branży IT. Nieocenioną pomocą jest także team leader - ktoś, kto zadba o przekazanie najlepszych praktyk rekrutacyjnych. Masz zainteresowania, pasje i pomysł na swój rozwój? Porozmawiaj o tym ze swoim team leaderem. Doświadczony mentor podpowie Ci, jaki może być następny krok w kierunku Twojej wymarzonej kariery i wesprze Twoje wybory.
3: Teamwork
Projekty rekrutacyjne są często tak zróżnicowane, że prędzej czy później podczas rozmowy z klientem lub dyskusji w zespole usłyszysz termin, którego możesz nie znać. Jeśli potrzebujesz wyjaśnień, aby lepiej zrozumieć specyfikę danego stanowiska, możesz zawsze zapytać członków swojego teamu. Praca zespołowa sprawia, że jesteś znacznie wydajniejszy i co najważniejsze, uczysz się znacznie szybciej niż podczas samodzielnego rozwiązywania problemów.
4: Długofalowa współpraca
Rynek IT będzie wymagać od Ciebie precyzji i wiedzy. To naturalne, że na początku swojej kariery w tej branży będziesz pracować nad czymś, czego nie będziesz znać. Nigdy też nie będziesz mieć 100% pewności, że jesteś na dobrej drodze. Z pewnością błędy będą się zdarzały – niestety nie możesz ich przewidzieć i przygotować się na przyszłość. Możesz natomiast dużo się uczyć, czytać książki, słuchać doświadczonych kolegów i wzbogacać swoje umiejętności, które pochodzić będą z doświadczenia. Pamiętaj, żeby zawsze stawiać na długofalową współpracę, jakość procesu rekrutacyjnego i awans na ścieżce kariery.
Powodzenia!
Autor: Dominika Bogdanowicz