+ BLOG

Dzień admina - złóż życzenia superbohaterowi!

zjedź niżej
Dzień admina - złóż życzenia superbohaterowi!

Gdyby w maju 2000 roku pewien administrator systemów nie otworzył gazety i nie zobaczył w niej reklamy drukarek, dzisiejszego święta by nie było, a historia branży potoczyłaby się odrobinę inaczej. Ale - tak się składa - podczas jedzenia lunchu Ted Kekatos zerknął do gazety i zobaczył stronę zadrukowaną reklamowym przekazem.
Była tam kolejka użytkowników z kwiatami, koszami owoców i innymi prezentami, wdzięcznych za zakup konkretnego modelu drukarek - dokładnie tego samego modelu, który wcześniej Ted instalował w swojej firmie. Reklama jakich wiele, ale Ted zażartował: - Hej, a gdzie są moje prezenty?

 

Nie podziękowali ci za pracę? Podziękuj sobie sam! Kiedy Ted skonstatował, że dnia doceniania adminów nie ma jeszcze w kalendarzu, zorganizował je we własnym zakresie: rozesłał do znajomych zaproszenia na imprezę i zarejestrował okolicznościową domenę. A ponieważ przyjęcie u Teda Kekatosa odbyło się w ostatni piątek lipca, kolejne dni administratora systemów również miały miejsce w tym dniu. Z czasem zyskały globalny zasięg. Oto, jak pomysły jednostki mogą czasami zdecydować o zintegrowaniu całej społeczności.

 

Tegoroczny dzień administratora wypada właśnie dziś – 30 lipca. W DCG wiemy, jak trudna i odpowiedzialna jest ich praca – wiemy też, że w miarę upływu lat zmieniała się i stawała coraz bardziej wyspecjalizowana. Dlatego świętujemy i kłaniamy się wszystkim adminom. Bo choć ich stanowiska różnie się nazywają, to wszyscy wiemy, o kim mowa: o specjalistach, dzięki którym oprogramowanie na stacjach roboczych zawsze jest aktualne, sieć zawsze dobrze zabezpieczona, a sprzęt zawsze pod ręką – dokładnie tam, gdzie powinien być. Gdyby nie sysadmini, kopie zapasowe naszych dokumentów mnisi wciąż przepisywaliby gęsim piórem ;)

 

Żarty na bok. Tak naprawdę zakres obowiązków administratora bywa niezwykle szeroki i znacząco różni się w zależności od potrzeb danej firmy lub projektu. Może zajmować się sprzętem, ale równie dobrze może to być osoba odpowiedzialna za bazy danych, rozwiązania chmurowe, ciągłość działania publicznej infrastruktury informatycznej. A ponieważ technologia ciągle się zmienia, a branża kilkanaście lat temu i dziś działają w zupełnie innych realiach, zapytaliśmy naszych specjalistów z DCG, jak wyglądała ich praca, kiedy zaczynali karierę zawodową? I jak wygląda dziś? Co się zmieniło na lepsze?

 
Marcin Romanowski, specjalista DCG i administrator z wieloletnim doświadczeniem, mówi:

- My, administratorzy, musimy uczyć się i rozwijać praktycznie codziennie. Nie możemy powiedzieć sobie „Mam już wiedzę, więcej mi nie potrzeba”, bo szybko zostalibyśmy wyparci z rynku. Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wydajność systemów robi się coraz większa, a to pociąga za sobą rozwój technologii. Dla przykładu, kiedyś musieliśmy robić większość prac "ręcznie", zadanie aktualizacji przy dużej ilości sprzętu/systemów było czasochłonne. Teraz mamy narzędzia do automatyzacji, weszły nowe technologie.

I dodaje: - Kiedyś nikt nie myślał o VxLAN, MPLS czy SD-WAN, a teraz stają się to główne aspekty w sieciach jak "dokeryzacja" w systemach. Ale zmiany rozwojowe to zawsze zmiany na lepsze :) Pozwalają nam się uczyć, a nawet wymuszają naukę.

W podobnym duchu wypowiada się inny doświadczony administrator z DCG, Mieszko Kaczmarczyk:

- Praca administratora to ciągła nauka nowych rzeczy. (...) W komputerach nowa epoka następuje mniej więcej co 3 lata, więc... dawno, dawno temu, gdy codziennie rano wyprowadzałem dinozaura na spacer, wystarczyło złożyć w całość system składający się z komputera, monitora, drukarki, modemu i faksu, napisać tekst i wydrukować czy też konfigurować programy magazynowe i wystawić fakturę. Dużym wyzwaniem było dla mnie pod koniec lat 90 samodzielne postawienie sieci osiedlowej dla 3 ulic, by dostarczyć Internet z jednego dzierżawionego radiowego łącza. To była dobra szkoła: nauczyłem się wielu rzeczy, zaczynając od tego jak kłaść i wieszać kable między domami, a kończąc na konfiguracji i utrzymaniu logiki sieci. Konkretnej wiedzy nie było skąd brać, więc pozostawało wypytywanie nielicznych ludzi w branży od sieci, co kto wie, kto jakiego sprzętu używał. Trzeba było liczyć, że ktoś podzieli się wiedzą. Tak działo się na pierwszych grupach dyskusyjnych w protokole NNTP - dziś praktycznie wymarłych. Dziś wiedza jest na wyciągnięcie ręki - razem z przykładami użycia.  Problemy sprawia tylko "egzotyczny" sprzęt typu kontrolery do tokarki oraz to, co najnowsze technologicznie - pierwsze wersje sterowników często nie są dopracowane. 

Czy jest coś, co ułatwia pracę administratora? Mieszko podkreśla, że w jego przypadku były to umiejętności programistyczne:

- Umiejętność programowania przydała mi się w rozwijaniu CMS oraz tworzeniu automatów wykonujących cykliczną pracę za wiele osób.  Dawniej każdą funkcjonalność trzeba było pisać od zera a dziś są gotowe frameworki z wtyczkami. Analogicznie monitorowanie systemów - kiedyś trzeba było ręcznie sprawdzać każdy element, dziś są do tego gotowe rozwiązania. Baza danych kiedyś była integralną częścią programu do obsługi magazynu - dziś jest osobnym systemem, razem z replikacją danych, rozłożeniem obciążenia na kilka serwerów i zapewnieniem bezawaryjnej pracy bez przerw także podczas napraw sprzętu.  Podobnie pozostałe usługi. Obecnie dużym ułatwieniem jest wirtualizacja oraz wynajem gotowych usług w chmurze – wprawdzie odpada wymóg monitorowania i utrzymania sprzętu, ale naraża dane na kradzież, wyciek czy utratę.  Zawsze jest to coś za coś, wygoda kontra nowe zagrożenie.

Jak widać, praca administratora systemów to ogrom wyzwań. Znajdź więc dzisiaj swojego admina i serdecznie mu podziękuj. Kwiaty, kosz owoców lub tort na pewno nie zaszkodzą – tak, jak w legendarnej reklamie, z powodu której świętujemy dzisiejszy dzień.

 Magda Niedzwiecka-Pruszkowska-Niedzwiecka  - Digital Content Manager w DCG Magda Niedźwiecka – Pruszkowska - Digital Content Manager w DCG, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów z komunikacji technicznej na prywatnej uczelni Vistula. Po godzinach działa społecznie na rzecz aktywizacji kobiet w branży IT – koordynuje akcję girls.js.
#dzieńadmina #sysadminday
Zobacz również

Dane spółki: DCG Sp. z o.o., ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa                                                     

REGON: 141316780

NIP: 5222877930

KRS: 0001067305

Obserwuj nas:
UE