+ BLOG

Mama w świecie IT - Wywiad z Martą Wojtal - Development Lead w British Council

zjedź niżej
Mama w świecie IT - Wywiad z Martą Wojtal - Development Lead w British Council

W codzienniej rzeczywistości, w której się spotykamy, są naszymi koleżankami z pracy, programistkami, Team Leadami, Scrum Masterami, rekruterkami. Łączą wiele talentów i cech, które pomagają rozwijać się im i dawać inspiracje innym. Służbowe role i szczeble zawodowe można wymieniać bez liku, jednak jak powszechnie wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze i... nadaje pewne stanowiska bez wcześniejszej rozmowy kwalifikacyjnej. Bez wątpienia jednym z najwspanialszych awansów, na które czeka wiele kobiet jest "posada" mamy! To właśnie z okazji ich święta postanowiliśmy zadać kilka pytań pełnoetatowej IT Mamie:

Marta Wojtal, mama 3 letniego Kuby, współpracuje z DCG od 2017 roku i od samego początku naszej współpracy związana jest z British Council, w którym pełni rolę Development Leada.

 

DCG: Cześć Marta, dzięki, że w natłoku służbowych i prywatnych obowiązków znalazłaś chwilę żeby odpowiedzieć na kilka naszych pytań. Powiedz krótko, jak zaczęła się Twoja przygoda w IT. Czy od początku było to programowanie?

Marta: W branży IT jestem od 15 lat ( omg, aż musiałam sprawdzić na LinkedIn bo nie wierzyłam ).
Od początku to było programowanie, potem, po jakiś 5 latach zostałam Team Leadem i tak zostało na dłuższy czas. Przed DCG pracowałam w software-house’ach, gdzie dostarczaliśmy rozwiązania dla zewnętrznych klientów. To było dużo różnych projektów, różnych branż. British Council to pod tym względem stabilizacja. Tutaj zaczynałam już jako Team Lead. Rok temu nastąpił wielki przewrót w mojej karierze bo zdecydowałam się przejść na ścieżkę managerską i zostałam development leadem.

DCG: Opisz krótko, na czym polega Twoje stanowisko w pracy i... Twoje „stanowisko” mamy w domu. Czy widzisz jakieś podobieństwa?

Marta: Obecnie pracuję z kilkoma zespołami developerskimi. Wspieram Team Leadów w zakresie budowy zespołów, ich rozwoju, rozwoju ich kompetencji.
Współpracuję z biznesem w zakresie przygotowywania planów rozwoju aplikacji i odpowiadam za delivery zespołów. Współpracuję też z naszymi pozostałymi zespołami, architektami aby umożliwić również techniczne plany rozwoju.

DCG: A stanowisko w domu?

Marta: Możesz mi wierzyć lub nie, ale oficjalnie brzmi ono: Minister Finansów i Spraw Wewnętrznych.
W pracy często muszę godzić (sprzeczne) interesy różnych osób. Także sztuka negocjacji, którą ćwiczę na placu zabaw "-to mój samochód! -Nie, mój, oddawaj!!!"  czasem się przydaje.


DCG: Jakie są według Ciebie główne różnice pomiędzy programowaniem a wychowywaniem dzieci?

Marta: W programowaniu wiesz czego się spodziewać, określone działania przynoszą określone rezultaty, zero magii.

Dziecko jest absolutnie nieprzewidywalne. Dziś coś lubi, jutro nie. Uwielbia bawić się w piaskownicy, więc jedziesz na wakacje nad morze a ono przez 2 tygodnie nie chce postawić stopy na piasku... życie.
...
No i koledzy z pracy nigdy nie powiedzieli mi, że wyglądam jak dinozaur! :) 
...

DCG:  A Czym jest dla Ciebie Work-Life Balance?

Marta: WLB to dla mnie:

- realistyczne oczekiwania pracodawcy, możliwe do spełnienia w trakcie 8h czasu pracy, tak żeby kończyć dzień ze spokojną głową

- elastyczność godzin pracy

- możliwość wyjścia na lunch i pogadania o prywacie w trakcie pracy

Takie normalne podejście zakładające, że nie jesteśmy robotami a ludźmi, którzy poza pracą mają też swoje życie i swoje sprawy.

DCG: Jakie są Twoim zdaniem największe wyzwania i największe przywileje jakie daje praca w IT przy jednoczesnym byciu mamą? 

Marta: Z wyzwań to konieczność ciągłego doskonalenia. IT to nie jest branża, w której raz zdobyta wiedza starczy na zawsze.
Technologie szybko ewoluują, zmieniają się, trzeba być na bieżąco. To wymaga poświęcenia swojego wolnego czasu. Dla rodziców to może nie być łatwe.
A przywileje.. chyba możliwość pracy z dowolnego miejsca. Zdarzyło mi się pracować z przedszkola, bo mój synek miał akurat adaptację i musiałam być blisko. Takie możliwości bardzo pomagają!

DCG: Jak myślisz, jakie nowe zawody w branży IT pojawią się gdy Twój Kuba będzie już dorosły? Czy chciałabyś aby jego ścieżka rozwoju dążyła w tym kierunku?

Marta: Myślę, że programiści będą na topie jeszcze długo, ale zmieniać będą się usługi i produkty, które dostarczają. To jest bardzo dobry zawód, nie ma powodu, żebym komukolwiek go odradzała. Ale kim będzie mój synek, to już zależy tylko od niego. 

 
DCG: Bardzo dziękuję Ci za tę rozmowę! Myślę, że dużo mam z branży IT podziela Twoje spostrzeżenia i nie jeden raz mogło się uśmiechnąć czytając ten wywiad.

Marta: Również dziękuję! I oczywiście wszystkiego najlepszego dla wszystkich mam, nie tylko tych IT, z okazji ich święta!

 

 

_________

Rozmówcy:

Marta Wojtal - Development Lead w DCG
Maciej Szczuka - Dział Marketingu DCG

#IT #WomenInIT #DzienMatki #TeamLead #DevelopmentLead #DCG
Zobacz również

Dane spółki: DCG Sp. z o.o., ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa                                                     

REGON: 141316780

NIP: 5222877930

KRS: 0001067305

Obserwuj nas:
UE